Čo je to SM-systém?  

SM - systém je súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do strednej línie a vytvárajú silu nahor, ktorá chrbticu naťahuje. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice, zvyšujú sa medzistavcové priestory a rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov.

Ak chceme aby cvičenie bolo efektívne a dosahovali sme požadované výsledky, je dôležité aby sme sa ich naučili správne vykonávať a mali vôľu cvičiť každý deň.

Metóda SM- systém sa vyvíja viac ako 30 rokov. Už 25 rokov sa požíva v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku čiže platničky a skoliózach. Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov.

Je vhodný pre všetky vekové kategórie...

V prípade prevencie alebo pre regeneráciu chrbtice sa odporúča cvičiť minimálne 10 až 15 min. denne. Pri športovom výkone sa odporúča aspoň 10 min aj pred aj po..

Pri liečbe skoliozy u detí v školskom veku je vhodné začať s deťmi cvičiť už pri prvých prejavoch bolestí, prip. Degenerácii chrbtice. Pri liečbach skoliózy bez ohľadu na vek treba počítať s dlhodobým cvičením.

Tehotné ženy a ženy po pôrode :

Tým, že sa spevňujú svaly panvového dna, umožňuje ľahší pôrod a chráni pred možnými problémami s únikom moču po narodení dieťatka. Zároveň prekrvuje celú oblasť panvového dna, čo prináša optimálne vyživovanie plodu počas jeho rastu v matkinom bruchu. Okrem toho cvičenie zbavuje všetky ženy v tehotenstve aj po pôrode častých bolestí chrbta a krížov. Dĺžka cvičenia závisí od konkrétnych problémov mamičky.

V prípade liečby ťažšieho poškodenia chrbtice cvičí pacient v akútnej bolestivej fáze max. 5 minút viackrát denne. Postupne sa predlžujú intervaly.


Ako SM - systém funguje?

SM - systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela.

Každý človek sa narodí so schopnosťou tzv. špirálovj stabilizácie tela pri pohybe. To znamená, že pri pohybe sa naše svaly reťazia - nadväzujú jeden na druhý tak, že vytvoria okolo tela špirálu. Tá pôsobí ako pevný korzet, ktorý nás chráni pred pádmi a úrazmi. Hlavnou úlohou tohto svalového korzetu je trakcia chrbtice, ku ktorej dochádza v dôsledku toho, že ľudské telo je z cca 70% tvorené vodou. Keď stlačíte plastovú fľašu naplnenú vodou, hladina vody vo fľaši stúpne. To isté sa deje s naším telom. Keď nás pevný svalový korzet obopne a stlačí , narastieme a naša chrbtica sa natiahne.

Najčastejším pohybom je chôdza. Naše telo pri správnom fungovaní dokáže pri každom kroku chrbticu natiahnuť i stlačiť. Ak však porušíme základné predpoklady pre reťazenie svalov do špirály napr. nesprávnym držaním tela, k trakcii chrbtice pri chôdzi nedochádza.

Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Niektoré svaly sú stuhnuté, iné oslabené a niektoré skrátené. Držanie tela s predsunutou hlavou spôsobuje zväčšovanie kriviek chrbtice. Krivka dovnútra tela sa nazýva lordóza a je charakteristická pre krčnú a krížovú časť chrbtice. Krivka smerom von z tela ako na hrudnej chrbtici sa nazýva kyfóza. V krčnej a krížovej časti chrbtice s prehĺbenou lordózou pôsobia stuhnuté svaly na stavce ako veľké kliešťe, ktoré ich neustále a dlhodobo stláčajú k sebe. V týchto častiach dochádza k preťaženiu chrbtice a preto sú krčná a križová chrbtica najčastejšie postihnuté ochoreniami.

SM - systém je liečebný, regeneračný a rekondičný telocvik, ktorý

 • navracia svalom harmóniu - uvoľnuje, naťahuje, posilňuje
 • učí človeka správnemu držaniu tela
 • navracia telu schopnosť špirálovej stabilizácie tela pri pohybe, čiže navracia chrbtici schopnosť naťahovať sa a stláčať pri každom kroku, čo je podstatou jej regenerácie


Vplyv na vnútorné orgány

Hrudník:

 • zvýšenie pohyblivosti hrudnej chrbtice, rebier
 • zvýšenie rozsahu pohyblivosti hrudníka pri dýchaní
 • zlepšenie ventilácie pľúc

súčasť liečby pľúcnych ochorení

 • zväčšením objemu hrudníka vzniká negatívny, tlak, ktorý zlepšuje žilový návrat
 • voľná pohyblivosť hrudníka prospieva funkcii srdca
 • Sms je tiež veľmi dobre dávkovateľný kardiovaskulárny tréning

súčasť liečby kardiovaskulárnych ochorení

Oblasti brucha:

 • striedanie napätia a relaxácie brušných svalov vedie k výraznej zmene tlaku v dutine brušnej, prichádza k intenzívnej masáži orgánov tráviaceho traktu

Podbruško a panva :

 • intenzívna mobilizácia Si teda krížovo-bedrových kĺbov a L teda driekovej chrbtice
 • dosiahnutie optimálnej statiky panvy
 • vznik premenlivého tlaku v dutine brušnej
 • intenzívna masáž orgánov urogenitálneho traktu
 • vplyv na výživu a imunitu
 • uvoľnenie canalis pudendalis - cievne zásobenie a inervácia panvového dna a pohlavných orgánov
 • intenzívne posilnenie svalov panvového dna

Hlava:

 • statika hlavy - vybalansované postavenie hlavy nad hrudníkom
 • relaxácia zvyšného svalového napätia svalov šije trigger point - eliminuje sa bolesť hlavy
 • prekrvenie hlavy

Imunitný systém:

 • primeraná svalová námaha zvyšuje telesnú teplotu
 • zlepšenie cirkulácie krvi - zlepšenie miestneho prekrvenia ( nosohltan, mandle, urogenitálny trakt a iné)


SM - systém a skolióza

Skoliotické držanie tela sa vyvíja v detskom vedu v období rastu. Podľa vynálezcu regeneračného a liečebného telocviku Sm - systému doktora Richarda Smíška by malo byť v tomto období aj liečené a odstránené. Skoliotické držanie tela je spôsobené nerovnováhou svalov v dôsledku nesprávneho držania tela. Nakoľko sa jedná o svalové oslabenie, je v tejto fáze liečba korzetom kontraindikáciou, lebo pri pasivite svalov dochádza k ich ďalšiemu oslabeniu. Podstata liečby je v posilňovaní svalov a ich zapojení do stabilizačných reťazcov. Každý človek sa rodí so schopnosťou tzv. špirálnej stabilizácie pohybu. Znamená to, že pri pohybe sa svaly človeka zapoja okolo tela v tvare špirály a obopnú ho ako pevný korzet. Pokiaľ špirálová stabilizácia funguje, svaly sú v rovnováhe a kostra človeka "drží na svojom mieste " . Poruchy špirálovej stabilizácie spôsobujú degeneratívne ochorenia chrbtice, vrátane skoliózy.

SM - systém dokáže vyliečiť skoliózu už za 4 až 6 mesiacov, a to bez ohľadu na vek. Pacient musí dodržiavať každodenný cvičebný režim. U detí stačí pri ľahšom zakrivení chrbtice cvičiť 15 až 30 min denne. Cvičenie je možné rozdeliť na viac častí aby deti nestrácali motiváciu úmorným cvičením.

SM - systém jednoducho a účinne :

 • navracia svalom rovnováhu
 • učí správnemu držaniu tela
 • vyrovnáva skoliozu, hyperkyfózu a hyperlordózu
 • uvoľnuje a naťahuje chrbát
 • lieči poškodené platničky a stavce
 • regeneruje chrbticu, ramenné, bedrové a kolenné kĺby
 • odstraňuje haluxy a plochú nohu
 • posilňuje svaly panvového dna, brušné a sedacie svaly
 • odstraňuje bolesti hlavy


SM - Systém a platničky

Chrbtica človeka je tvorená stavcami a medzistavcovými platničkami. Na to, aby si platničky udržiavali svoju pružnosť a boli schopné plniť svoje funkcie, potrebujú látkovú výmenu. Platničky fungujú podobne ako špongia : ak ju stlačenú ponoríme do vody, nasaje tekutinu a zväčší svoj objem. Ak ju stlačíme, vodu zase vypudí. Platničky tiež výživu nasávajú z okolia pri natiahnutí chrbtice a odpadové látky zase vypudia pri stlačení. K tomuto pohybu dochádza automaticky pri každom kroku za predpokladu, že naše svaly sú v rovnováhe a držanie tela a chôdza sú správne.

Pri stuhnutí svalov v okolí chrbtice dochádza k dlhodobému tlaku na stavce a jednostannému dlhodobému tlaku na platničky. Trakcia chrbtice je minimálna a platničky v dôsledku toho začínajú trpieť podvýživou. Nedokážu z okolia nasať dostatok výživných látok ani vypudiť všetky odpadové. Následkom tohto stavu je strata ich pružnosti. Degenerácia platničiek je v takomto prípade nevyhnutným javom.

Vytlačená platnička alebo jej jadro môžu utlačiť miechu alebo koreň nervu, ktorý vychádza z miechy vždy medzi dvoma stavcami. To je pôvodom bolestí, ktoré človek pociťuje.

Riešenie spočíva v odstránení príčiny tohto stavu, t.j. Uvoľnení tlaku na stavce a vo vyžive platničiek. SM - systém je komplexné cvičenie, ktoré poskytuje telu všetko potrebné na samouzdravenie. Uvoľnením a natiahnutím svalov sa odstráni jednostranný tlak na stavce. Navrátením špirálovej stabilizácie tela pri pohybe sa chrbtica znovu začína naťahovať a stláčať pri každom cviku, čo je podstatou látkovej výmeny v planičkách.

Operácia alebo SM - systém?

Operácia chrbtice odstraňuje následok nesprávneho držania tela a nerovnováhy vo svaloch, t.j. Poškodenú časť platničky. Neodstraňuje príčinu . Preto sa na základe celosvetových štatistík len 1/3 ľudí po operácii chrbtice cíti lepšie. Tretina sa cíti rovnako a tretina dokonca horšie ako pred operáciou. Tzv. syndrom neúspešnej operácie chrbta ukazuje, že do 1 roka po operácii majú pacienti, ktorí neodstránili nesprávne držanie tela a nerovnováhu vo svaloch, poškodené ďalšie 2 až 3 platničky.

Sm - systém je komplexný liečebný telocvik, ktorý odstraňuje príčinu poškodenia platničiek.

Úspešnosť SM - systému pri dodržiavaní cvičebného režimu je 95%. Ak ani po troch mesiacoch intenzívneho cvičenia pod odborným dohladom nepríde k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta, tak operácia je nevyhnutná.

Sm - systém v tehotenstve

Pomocou jednoduchych cvikov prospieva v tehotenstve tým, že:

 • uvoľnuje a naťahuje chrbát
 • umožnuje prevenciu i odstránenie bolestí chrbta a krížov
 • posilňuje svaly panvoného dna, brušné a sedacie svaly
 • prekrvuje celú oblasť panvového dna a bruška, čím prispieva k lepšej výžive plodu
 • je prevenciou aj pre predčasným otváraním krčka maternice
 • uľahčuje a úrýchľuje pôrod

SM systém dokonca pomáha otehotnieť ženám, ktoré nemôžu zostať gravidné bez zjavných fyziologických príčin.